czwartek, 21 lutego 2013

Wszechobecny monitoring

Blisko 90proc. Polskich miast powiatowych ma zainstalowane kamery monitoringu. Spotkać je można na każdym kroku. Na drogach, w sklepach, szkołach, zakładach pracy. Jak informuje "Gazeta Polska Codziennie" w naszym prawie nie ma żadnych przepisów normujących takie działanie.
Eksperci są zdania, że osobom monitorowanym powinny przysługiwać elementarne uprawnienia, jak dostęp do informacji o obecności monitoringu, o obszarze monitorowania czy o zasadach funkcjonowania – kto zarządza całym działaniem
Według raportu Fundacji Panoptykon priorytetową zasadą jest możliwości zgłoszenia skargi na działanie systemu monitoringu do organu kontrolnego przez osobie monitorowaną. Dzięki temu stworzona zostanie szansa na skuteczne reagowanie na nieprawidłowości i nadużycia oraz ochronę praw człowieka

Wojciech Wiewiórowski - Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych jest zdania, że tylko tylko osoba, która czuje się inwigilowana może skutecznie reagować. Poza przepisami kodeksu cywilnego, które dotyczyłyby naruszenia dóbr osobistych, nie znajduje on przepisów, które umożliwiałyby reakcję.

Czy w obliczu takich informacji możemy czuć się jak bohaterowie filmu "Truman Show" lub jakbyśmy byli uczestnikami reality show? Niestety, tak to w tej chwili wygląda i przez  najbliższy czas się to nie zmieni, ponieważ MSW dopiero rozpoczęło racę nad projektem ustawy rozwiązującej ten problem.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz